ЦЕНТР УКРАЇНСЬКИХ ПРАВОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

pixel

  Незаконна торгівля  

pixel

Незаконний обіг зброї під час війни Росії проти України: Деякі факти

Олена Шостко, 03.01.2024 р.

Збройна агресія Росії проти України у 2014 році стала поштовхом до кардинальних змін у цьому виді кримінального бізнесу. Український чорний ринок зброї значно розширився. Логічним наслідком стало збільшення кількості зброї, в першу чергу, у представників кримінального світу. Незалежна дослідницька організація "Conflict Armament Research" (CAR) у листопаді 2021 року опублікувала звіт "Зброя війни в Україні: Трирічне розслідування поставок зброї у Донецьк і Луганськ", в якому містяться докази постачання Росією зброї бойовикам на Донбасі.


Хоча нелегальна зброя широко розповсюдилися в Україні, дослідження не виявило доказів широкомасштабної міжнародної контрабанди до країн, з якими Україна має спільний кордон, а також інших країн Європи. Вилучення зброї, боєприпасів на міжнародних пунктах перетину кордону відбувається нечасто і в невеликих обсягах, особливо в порівнянні з вилученням тютюнових виробів та інших товарів, що є предметом незаконного обігу (1) .


Кількість нелегальної зброї в Україні достеменно невідома. Різні джерела надають дуже різні оцінки. Поки що немає жодної обґрунтованої методики визначення обсягів нелегальної зброї в Україні.


Станом на 1 жовтня 2021 року в Україні було зареєстровано 707 117 власників вогнепальної зброї, які мають в особистому користуванні 790 055 одиниць мисливської гладкоствольної та 170 195 одиниць мисливської нарізної та комбінованої зброї (2). Кількість нелегальної зброї в Україні може становити від 2 до 6 мільйонів одиниць (3). За даними міністра внутрішніх справ України, станом на червень 2023 року громадяни мають близько 1,2 млн одиниць зареєстрованої вогнепальної зброї (4).


Варто зазначити, що ситуація з незаконним переміщенням зброї через український кордон до початку повномасштабного вторгнення РФ залежала не лише від суто українських чинників, але й від певних обставин за межами України, наприклад, від наявності великих складів зброї на території Молдови. Як зазначав Вадим Скібіцький, представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України, після того, як Росія окупувала територію Придністров'я в Молдові тридцять років тому, російські війська тренувалися з місцевими сепаратистськими силами в проведенні оборонних і контрнаступальних операцій з використанням боєприпасів, що зберігались на складі в селі «Ковбасна», яке межує з Одеською областю України. Частина боєприпасів використовується для бойової підготовки, частина - за даними військової розвідки - для контрабанди (5).


Звіт незалежної дослідницької організації "Conflict Armament Research" (2021) містить докази постачання Росією зброї бойовикам на Донбасі (6).


Український ринок легальної вогнепальної зброї прогнозовано активізувався після повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року. За деякими оцінками (7) учасників українського ринку зброї, вартість зброї на легальному ринку України у 2022 році зросла в середньому на 70-100%, а за окремими конкретними позиціями - більш ніж удвічі. Це відбулося насамперед через зростання попиту на оборону та протидію агресору. Зрозуміло, що масштаби та жорстокість цієї війни призвели до збільшення зареєстрованих злочинів, вчинених із застосуванням вогнепальної зброї на території України у 2022 році більш ніж у 6 разів порівняно з 2021 роком (з 300 до 1929). Таку ж динаміку мають, зокрема, умисні вбивства із застосуванням вогнепальної зброї. Але достеменно невідомо, чи використовувалася легальна чи нелегальна вогнепальна зброя.


Час від часу з'являлися публікації про ймовірні випадки нелегального ввезення (вивезення) зброї з України. Наприклад, у статті про фінську поліцію стверджувалося, що зброя, яка призначалася для України, могла потрапити до рук злочинних угруповань у Європі (8). Але пізніше фінська поліція повідомила про відсутність підтвердженої інформації або будь-яких конкретних фактів постачання контрабандної зброї з України. Посол Фінляндії в Києві також не підтвердив інформацію, опубліковану у фінських ЗМІ (9).


Європол також заперечив контрабанду нелегальної зброї з України у 2022 році після своєї заяви про нібито фіксацію таких фактів під час війни (10). Можна дійти висновку, що вищенаведені публікації виявились неправдивими. Очевидно, вони стали одним із проявів інформаційної кампанії з дискредитації України з боку Російської Федерації (10).


Міжнародні організації також не зафіксували збільшення нелегальної торгівлі зброєю з України у 2022 та 2023 роках. Як підкреслюється в інформаційній довідці "План США з протидії незаконному розповсюдженню деяких сучасних видів звичайних озброєнь у Східній Європі", "інтенсивний внутрішній попит на використання на полі бою українськими військовими та силами безпеки всередині України, за оцінками, перешкоджає розповсюдженню на чорному ринку стрілецької зброї та керованих піхотних озброєнь" (11). Цей План розрахований на багаторічну багатоцільову роботу США та їхніх партнерів.


Відповідно до заяви ЄС на засіданні Робочої групи з вогнепальної зброї у Відні в травні 2023 року, ЄС не спостерігає масштабного незаконного обігу зброї в Україні на тлі війни (12).


Таким чином, можна констатувати, що наразі немає жодних доказів торгівлі західною летальною зброєю з боку української сторони.