ЦЕНТР УКРАЇНСЬКИХ ПРАВОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

pixel
pixel
ВЕБІНАР-ПРЕЗЕНТАЦІЯ
«Організована злочинність як інституціональний кластер»
screenshoot


Центр українських правових досліджень 10 липня 2024 року провів вебінар-презентацію за монографією експертки ЦУПД Тетяни Мельничук під назвою «Організована злочинність як інституціональний кластер», яка вийшла друком у 2023 році у видавництві Springer.

Напочатку пані Тетяна стисло розказала передісторію проведеного дослідження, а також про методи, які використовувались у процесі дослідження. Зокрема, це поєднання класичної методології кількісно-якісних кримінологічних досліджень з екстраполяцією інструментарію кластерного аналізу\моделювання, який успішно апробований у соціальних та економічних науках як своєрідний метод організації просторово-локалізованих систем.

З точки зору кластерного підходу, злочинне діяння є не ізольованим актом, а ланкою в ланцюгу певної системи дій і результатом колективних зусиль взаємопов'язаних суб'єктів. Для розуміння феноменології організованої злочинності важливо проаналізувати внутрішню динамічну структуру злочинних спільнот. Ще важливіше зрозуміти, як вони вбудовані в інші соціальні системи, оскільки вони не діють ізольовано від суспільних процесів.

Доповідачка зупинилась на інституційній природі організованої злочинності, звернула увагу присутніх на ключові маркери кримінального кластеру, його структуру.

Було підкреслено, що у структурному сенсі кластер організованої злочинності аналізується з точки зору суб'єктів, які безпосередньо беруть участь у злочинній та обслуговуючій злочинність діяльності та їх спільній взаємодії (так звані "внутрішні" зв'язки), а також суб'єктів, які фактично не належать до кластера постійно або тимчасово, але з якими кластер взаємодіє при використанні спільної інфраструктури, включно з легальною інфраструктурою або ресурсами, розподілом кримінальних бюджетів та інвестуванням в чорний ринок або вливанням вже “відмитих” коштів в офіційну економіку (так звані "зовнішні" зв'язки). Залежно від виду злочинної діяльності учасники кластеру та агенти взаємодії виступають як споживачі (клієнти), постачальники, контролери або посередники.

Обговорено тенденції сучасної організованої злочинності в Україні та вплив війни на її розвиток.

Присутні на вебінарі науковці жваво обговорювали почуте. Питання, поставлені пані Тетяні, стосувались шахрайських схем так званих кол-центрів, локалізації сучасної організованої злочинності в Україні; переваг, які дає практика запобігання організованій злочинності і її розгляд як кластера. Важливим було питання про те, наскільки працівники правоохоронних органів зацікавлені застосовувати наукові розвідки у своїй роботі. Щодо останнього, то, на жаль, як зазначила доповідачка, існує проблема відсутності інтересу правоохоронців до такого роду досліджень.

У наших планах і надалі продовжувати такі зустрічі: вебінари на актуальні правничі теми сьогодення. Слідкуйте за анонсами на нашій сторінці у мережі Фейсбук.

Ознайомитись із презентацією ви можете тут.

Дякуємо «Українському Фулбрайтівському Колу» за фінансове сприяння проєкту Олени Шостко.

Дослідження Тетяни Мельничук було здійснено за фінансової підтримки Volkswagen Foundation.

Придбати книгу у видавництві можна за посиланням тут.

Команда ЦУПД поповнилась досвідченими вченими
Melnychuk

6 травня 2024 р. на засіданні Правління ЦУПД було прийнято рішення призначити експертами Установи двох науковців: Тетяну Мельничук і Василя Поклада.

Довідка.

Тетяна Мельничук – кандидат юридичних наук, кримінолог, доцент кафедри кримінального процесу Національного університету "Одеська юридична академія", запрошений дослідник Центру досліджень європейського та міжнародного кримінального права Університету Оснабрюка (Німеччина) у 2022-2024 роках, адвокат.

Василь Поклад - кандидат філософських наук, доцент. З 1993 року по 2023 рік працював у Луганському державному університеті внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка, Був засновником (1996) і керівником лабораторії соціологічних і кримінологічних досліджень цього університету. Член Соціологічної асоціації України.

Poklad

Вітаємо наших колег, радіємо такому цінному поповненню команди і віримо, що вже найближчим часом результати співпраці поповнять наш науковий простір новими цікавими дослідженнями.

Семінар для заступників міністрів та державних секретарів міністерств
boiko-photo

28-29 вересня 2022 р. у Києві відбувся семінар на тему: «Закон «Про адміністративну процедуру»: окремі новели та заходи впровадження» для заступників міністрів та державних секретарів міністерств, що був організований Міністерством юстиції України та Офісом реформ Кабінету Міністрів України за сприяння Європейського Союзу в межах проєкту «Підтримка комплексної реформи державного управління в Україні» (EU 4 PAR).

У заході як спікер взяла участь членкиня правління «Центру українських правових досліджень» Ірина Бойко.

Перед учасниками семінару виступив Президент Латвійської Республіки Егілс Левітс. Він був одним із розробників адміністративно-процедурного законодавства Латвії, а тому мав змогу фахово оцінити український закон. На його думку, Закон України «Про адміністративну процедуру» цілком відповідає європейським стандартам у сфері публічного адміністрування.

Президент Егілс Левітс підкреслив, що закон про адміністративну процедуру є ключовим в утвердженні верховенства права в державі, а Конституція працює завдяки механізмам, закладеним у цьому законі.

Дискусія, що відбулася між учасниками семінару, стала основою для формування державницької позиції щодо необхідності нормотворчого та організаційного впровадження приписів Закону «Про адміністративну процедуру» в дію.

president
XXII щорічна конференція Європейського товариства кримінології (ESC)
shostko-photo

23 вересня 2022 р. голова правління ЦУПД Олена Шостко взяла участь у XXII щорічній конференції Європейського товариства кримінології (ESC), де представила доповідь "Mass Atrocities during Russian Aggression against Ukraine in 2022: Scale and Peculiarities" (Масові звірства під час російської агресії проти України у 2022 році: масштаби та особливості).


Олена Шостко виступила разом із науковцями з Німеччини, Великої Британії, Хорватії, Нідерландів на секції, присвяченій жорстоким (масовим) злочинам і постконфліктному правосуддю в Україні.


Після двох попередніх онлайн-конференцій XXII конференція проходила в іспанському місті Малага. Її учасниками стали більш ніж 1400 науковців.


Пленарні і секційні засідання відбувались на базі університету Малаги - одного з найкращих державних університетів Іспанії, в якому навчається 36 тис. студентів.


У складі університету функціонує відділ Андалузького міжуніверситетського Інституту кримінології, який активно брав участь в організації цього масштабного заходу.


Участь у конференції для представниці України стала можливою завдяки програмі малих грантів "Українського фулбрайтівського кола", а також стипендії Європейського товариства кримінології для українських учасників.



З презентацією Олени Шостко можна ознайомитись тут.

Тренінг з підготовки суддів Вищого антикорупційного суду

21 лютого 2022 р. голова правління ЦУПД Олена Шостко як викладачка взяла участь у тренінгу суддів Вищого антикорупційного суду, яку проводила Національна школа суддів України у співпраці з Антикорупційною ініціативою Європейського Союзу в Україні.


Олена Шостко представила для обговорення доповіді щодо міжнародних зобов'язань України у сфері протидії корупції, правової бази та практичних проблем захисту викривачів, кращих практик та міжнародних стандартів з питань повернення активів та окремих питань цивільної конфіскації.


Більш докладно про тренінг читайте тут.